Ve čtvrtek, 18. 11. 2021, byly v odpoledních hodinách zahájeny práce na opravě mostku (přes náhon MVE k takzvanému Ostrovu). Než byly práce zahájeny, došlo k vypuštění náhonu na minimální možnou hladinu v něm, po kterém v korytě náhonu uvízlo cca 400 ks ryb, jež bylo třeba odlovit a převést do hlavního toku Jizery.
Z tohoto důvodu naše MO, ve spolupráci s pracovníky Povodí Labe – středisko Mladá Boleslav, ve čtvrtek od ranních hodin zahájila odlov ryb za pomoci bateriového agregátu. Ten proběhl v souladu s platnou legislativou, kdy obsluha agregátu má potřebné osvědčení a kvalifikaci a odlov byl prováděn na základě výjimky pro náš revír od orgánu st. správy pro lov ryb elektřinou.
Odlov trval několik hodin a jeho výsledky mě, jako dlouholetého hospodáře MO, velice mile překvapily. Prokázalo se, jak je Jizera pestrá ve skladbě rybí obsádky, která je zastoupena ve čtyřech věkových kategoriích. Zvláště pak hojný výskyt pstruha obecného (divoká forma), parmy obecné, podoustve říční, či ostroretky stěhovavé, dokazuje naše efektivní hospodaření na Jizeře a zejména naši úspěšnou, mnohaletou snahu o podporu reofilních druhů ryb. Je vidět, že tato práce má smysl a přináší výsledky.
Pro zajímavost uvedu všechny druhy ryb, které jsme při odlovu ulovily.
Candát v ročku a dvouročku, pstruh obecný v ročku, dvouročku a v tříleté rybě, parma obecná v ročku, dvouročku, tří a čtyřleté rybě, to samé platí i v případě podoustve, ostroretky, tlouště a jesena. Dále byly odloveny tyto druhy ryb: hrouzek, okoun, mihule, mřenka, cejn, plotice, perlín, ježdík, jelec proudník… Většina těchto ryb byla převezena hlavního toku Jizery na tzv. kamínka.
V náhonu zbylo po odlovu cca 80 ks bílé ryby, která by zde měla bez problému přežít do napuštění koryta na provozní hladinu.
Oprava mostku by měla být ukončena do středy 24. 11., kdy bude náhon opět na provozní hladině. Do té doby budeme situaci neustále monitorovat.
Dušan Hýbner, hospodář MO Mnichovo Hradiště