"> Kormorán velký | ČRS, z.s., MO Mnichovo Hradiště

Kormorán velký

NO-IMAGE
| Datum: 31. 12. 2017

Nedávno jsem přečetl několik článků ohledně kormorána. Většina se týkala velkých škod, které tento predátor napáchá rybářům po celé zemi. Okamžitě mě napadla otázka… „Jak je to s kormoránem na

Nedávno jsem přečetl několik článků ohledně kormorána. Většina se týkala velkých škod, které tento predátor napáchá rybářům po celé zemi. Okamžitě mě napadla otázka… „Jak je to s kormoránem na našich revírech a hlavně na chovných rybnících?“

Co je vlastně zač, ten kormorán? Kormorán velký je vodní pták, který je v dospělosti celý černý s bělavým krkem. Můžeme si ho splést nejčastěji s lyskou černou, která je ovšem podstatněji menší. Jak bylo uvedeno, jedná se o vodního ptáka živícího se především rybami. Zejména proto se dostává do „křížku“ nejčastěji s rybáři. U nás se hojně vyskytuje právě při zimování. V tomto období jich můžeme napočítat desetitisíce!

Kormorán velký byl ještě nedávno zvláště chráněným živočichem. Od loňského roku byl z této kategorie vyjmut zejména kvůli rybářům, ale situaci si nějak neusnadnili. Kormorán totiž není ani lovnou zvěří, takže se střílet nesmí. Nicméně jsou vydávána lokální povolení k odstřelu, které získala i naše MO. Ještě třeba doplnit, že kormorán nemá v naší oblasti krom člověka přirozeného nepřítele a nejvíce škod působí právě během onoho zimování.

Jak je to tedy s tímto predátorem na našich revírech? Zástupce hospodáře Ondřej Tuček uvedl: „Na chovném rybníku v Arnošticích eviduji dvě větší hejna, které pravidelně nalétávají od Žabakoru. Větší čítá cca. 25ks a to menší 15ks. Nejhorší situace byla po Novém roce, kdy nebyla hladina rybníka zamrzlá a kormoráni podnikali nálety téměř pravidelně. Bohužel rybník není hluboký a pro kormorána nebyl problém v tomto čase něco ulovit. Dalším výskytem kormorána jsme rovněž velice znepokojeni, protože na RMV Veselá se pravidelně objevuje cca. 40 kusů. Toto hejno nám likviduje loňskou násadu candáta a spoustu jiných ryb.“ Hospodář Dušan Hýbner pak doplnil situaci kolem dalších chovných rybníků v Přestavlkách a na Jizeře, kde kormorány evidujeme pouze omezeně. „Počasí nám zprvu nepřálo. Nyní je to dobré, protože hladiny zamrzly a kormoráni odletí za potravou jinam. Snad to nebude právě na nedalekou Jizeru nebo na pstruhové revíry Zábrdku či Mohelku. Na posledních dvou jmenovaných revírech máme naopak problémy s volavkou a vydrou.“ Zajímá mě možnost plašení, a samotného odstřelu, na který bylo vydáno povolení. „Plašit rozhodně ne, protože se pták lekne a následně vše vydáví! Co se bude dít vzápětí? No opět si přiletí něco ulovit! To je pak více škody než užitku.“ Jak je to tedy s možností samotného odstřelu? „Je to těžké…máme veškerá povolení, ale myslivci potřebují ještě další povolení jejich hospodáře do lovného lístku, jinak kormorána střílet nemohou. Další překážkou jsou honitby, ve kterých se nachází naše revíry, patří totiž pokaždé jinému mysliveckému sdružení a do některých lokalit myslivci prostě nechodí. Z naší strany je pro to uděláno opravdu maximum, ale další kroky už zaleží na někom jiném.“ Dodal závěrem jednatel MO Jan Rympl.

Samozřejmě, že existují i oponenti, kteří tvrdí, že rybáři vše nafukují a tím vytváří na kormorána velký tlak. Jistě najdete na internetu i spousty dalších názorů. Nejsem žádný expert a posouzení nechám čistě na Vás.


Fotografie převzaty z internetu.

Copyright © 2018 Tomáš Nohynek ml. - ČRS MO Mnichovo Hradiště / Kontaktujte nás